Hliníková anodická doska a chemická oxidácia

Oxidačná úprava hliníka a jeho zliatin je rozdelená do dvoch hlavných kategórií: chemická oxidácia a elektrochemická oxidácia (bežne známa ako anodizácia). Na účely dekorácie sa často vyžaduje farbenie a farbiaca metóda má chemické sfarbenie a elektrolytické sfarbenie.

Film získaný chemickou oxidáciou je relatívne tenký, všeobecne má hrúbku od 0,5 μm do 4 μm a je mäkký a odolný proti oderu a má nižšiu odolnosť voči korózii ako eloxovaný film a vo všeobecnosti nie je vhodný na použitie samotný , Vďaka dobrej adsorpčnej schopnosti chemického oxidu filmu pôsobí hlavne na spodnej vrstve farby.

Film s eloxovaným oxidom má hrúbku približne 5 až 20 mikrónov (hrúbka tvrdého eloxovaného filmu môže dosiahnuť 60 až 200 mikrónov), má vysokú tvrdosť, dobrú tepelnú odolnosť a izoláciu a má vyššiu odolnosť proti korózii ako film s chemickým oxidom. , porézny, má dobrú adsorpčnú kapacitu.

Chemická oxidačná úprava vyžaduje jednoduché zariadenie, pohodlnú prevádzku, vysokú efektívnosť výroby a nízke náklady, široký aplikačný rozsah a nie je obmedzená veľkosťou a tvarom častí. Môže oxidovať veľké časti a zostavy (ako bodové zvary, nity, štíhle rúry). Počkať). Po chemickej oxidácii môže účinne zlepšiť odolnosť častí proti korózii.

Celková účinnosť hliníkového eloxovaného filmu je lepšia ako u filmov s chemickým oxidom a jeho aplikácia je rozsiahlejšia. Hlavné použitie je:

(1) Ochranné. Zlepšite odolnosť proti opotrebovaniu, odolnosť proti korózii a odolnosť častí proti poveternostným vplyvom.

(2) Dekoratívne. Náklady na jasný film sa považujú za farebný film.

(3) Izolácia. Ako kondenzátorová dielektrická fólia môže hliníková izolačná fólia odolávať napätiu 25V na mikrón.

(4) Zlepšiť priľnavosť k organickému poťahu pre spodnú vrstvu povlaku.

(5) Zlepšiť väzbovú silu s anorganickou povrchovou vrstvou a vytvoriť spodnú vrstvu galvanizácie a skloviny.

(6) Iné funkčné využitie vo vývoji, ukladanie magnetických zliatin ako pamäťových prvkov, solárne absorpčné dosky, extrémne vysoké tvrdé filmy, suché mazacie filmy, katalytické filmy atď. V poréznych fóliách.

Oxidačná úprava hliníka a jeho zliatin sa preto široko využívala v stavebníctve, leteckom a kozmickom priemysle, elektrotechnickom a elektronickom priemysle, potravinárskom priemysle, chemickom a farmaceutickom priemysle, doprave av iných oblastiach. Súčasne s rozvojom týchto odvetví sú ich požiadavky na eloxovanie stále vyššie a vyššie.