Aplikácia nových hliníkových zliatin v automobiloch

Rýchla tuhá hliníková zliatina

Za stavu rýchleho tuhenia (rýchlosť chladenia 104 ~ 109 ° C / S), materiál spôsobí niektoré nové vlastnosti v štruktúre: ultra jemná mikroštruktúra; zvýšiť limit rozpustnosti v tuhej látkach zliatiny; vysoká jednotnosť zloženia, menšia segregácia alebo žiadna segregácia; tvoriace novú metastable equal. Na základe týchto vlastností sa v automobilovom priemysle nevyhnutne použije rýchla tuhosť hliníkových zliatin. Sumitomo Electric Co, Ltd používa rýchlo stuhnuť PM? vysoko kremíková hliníková zliatina AI-Si-X namiesto sintrovanej ocele na výrobu automobilových kompresorových rotorov a čepelí vo veľkých množstvách, čím sa hmotnosť rotora znižuje o 60 % a hmotnosť celého kompresora o 40 %; Yamaha Motor Manufacturing Na trh sa uvádza aj rýchle stuhovanie piest z vysoko kremíkovej hliníkovej zliatiny. V porovnaní s bežnou liatinou má tento piest zníženie hmotnosti o 20%, životnosť 30% a výrazne znižuje hluk a znečistenie; Mazda Motor Company používa vylučovanie sprejom Al-Si-Fe-Cu-Mg zliatina vyrába nový typ motorového rotora, ktorý zlepšuje účinnosť motora a môže ušetriť palivo o 20%.


Kompozitné materiály na báze hliníka

Keramické vlákna, fúzy, častice atď. Špecifická pevnosť, špecifický elastický modul, tepelná odolnosť, odolnosť voči opotrebeniu atď. Úspešne vyvinuté piesty zo zliatiny Al-Si vystužené časticami Al2O3 alebo SiC (fúzy) môžu ďalej zlepšovať pevnosť, odolnosť proti opotrebeniu, tepelnú odolnosť a únavovú odolnosť piestu pri zachovaní výhod piest zliatiny Al-Si. Používa sa v automobilových motoroch; okrem toho kompozitné materiály na báze hliníka vystužené časticami sa môžu použiť aj na výrobu valcových blokov, piest a spojovacích tyčí motorov vozidiel.


Penová hliníková zliatina

Penová hliníková zliatina je porézny materiál s mnohými bublinami rozloženými v kovovej matrici. Tento materiál má ľahšiu hmotnosť, vyšší pomer pevnosti k hmotnosti a má vysoké absorpčné vlastnosti energie, vysoké charakteristiky tlmenia a charakteristiky absorpcie vibrácií. Sendvičový panel vyrobený naplnením penového hliníka medzi dvoma vysokopevnostné vonkajšie panely môže zvýšiť tuhosť, zosvetliť hmotnosť a zlepšiť tepelnoizolačný výkon pri použití v strešnom paneli karosérie vozidla. Používa sa v nárazníkoch, pozdĺžnych nosníkoch a niektorých stĺpikových častiach. Môže zvýšiť kapacitu absorpcie energie pri jej inštalácii a zvyšuje bezpečnosť nárazov a zároveň znižuje hmotnosť.