Rozdiel medzi hliníkovou platňou 1060-O a hliníkovou platňou 1060-H24

Hliníková doska 1060 je čistá hliníková zliatina s obsahom hliníka 99,6%, čo je bežne používaná hliníková zliatina. Vďaka dobrému predĺženiu a pevnosti v ťahu je lacný hliníkový plech 1060 na trhu veľmi chválený. Často počujem zákazníkov pýtať sa, aký je rozdiel medzi hliníkovým plechom 1060-O a hliníkovým plechom 1060-H24.

Najskôr musíme vedieť, že stav O je stav hliníkovej platne, ktorá je produktom hliníkovej platne po žíhaní. Zliatiny hliníka rovnakej kvality sú rozdelené do dvoch rôznych foriem: stav O a stav H.

Z výrobného procesu sa hliníková platňa O stavu vytvorí kryštalizáciou po úplnom žíhaní, zatiaľ čo H24 je stav neúplného žíhania po kalení.

Z hľadiska fyzikálnych vlastností: hliníkový plech v stave O je mäkší, zatiaľ čo hliníkový plech v stave H24 je tvrdší ako v stave O. To znamená, že tvrdosť 1060 hliníkovej dosky v stave H24 je vyššia ako tvrdosť 1060 hliníkovej dosky v stave O.

Pokiaľ ide o rozsah použitia: pretože hliníkový plech O je pomerne mäkký, ľahko sa ohýba a prehlbuje a používa sa hlavne na dekoráciu, balenie a ďalšie odvetvia. Stav H24 je ťažší a dá sa použiť na ťahanie, rezanie a ohýbanie drôtu. Všeobecne sa používa v obvodových plášťoch, obrábaní a v iných priemyselných odvetviach.