Čo asi 100 000 hliníka? (1)

Prečo hliník nehrdzavie?


Otázka je zlá a hliník je tiež zhrdzavený, ale hrdza z hliníka nehrdzavie ako železo, kým nie je zhrdzavená.


Kov je oxidovaný kyslíkom vo vzduchu a je zhrdzavený. Hliník reaguje s kyslíkom za vzniku oxidu hlinitého, čo je hrdza hliníka. Hliníková hrdza je veľmi tenká, jej hrúbka je iba jedna desatina tisíciny milimetra, ale je veľmi tvrdá a veľmi odolná voči opotrebeniu. Je blízko povrchu hliníka, takže hliník vo vnútri nie je vystavený vonkajšiemu vzduchu, čo zabraňuje ďalšiemu hrdzaveniu hliníka.


Tip: Alumínový film má tiež "buster": jeden je alkália a druhý je kyselina. Keď sa s nimi oxid hlinitý stretne, chemicky reaguje a vytvára zlúčeninu a je veľmi ľahké odpadnúť. Riad často obsahuje kyslé a alkalické prísady, takže nie! Chcem! Položte víno do hliníkových nádob, aby sa zabránilo hrdzaveniu hliníkovej panvice. Tiež nie! Chcem! Vzhľadom k tomu, že povrch hliníkovej panvice je šedý a rozpačitý, je potretý pieskom. Aj keď hliníkový film otrite vrstvou oxidového filmu, len vás to robí šťastným. Bez ochrannej fólie na povrchu bude hliníková panvica pokračovať v oxidácii a farba popola z oxidu hlinitého sa bude stále objavovať pred vašimi očami; a hliníková panvica sa stáva tenšou a tenšou, čo ovplyvňuje jej životnosť.


Prečo je hliník neželezný?


Úzko definované neželezné kovy, známe tiež ako neželezné kovy, sa spoločne označujú ako všetky kovy okrem železa, mangánu a chrómu; zovšeobecnené neželezné kovy zahŕňajú aj neželezné zliatiny (na základe neželezných kovov (zvyčajne viac ako 50%)) s pridaním jednej alebo zliatiny zloženej z niekoľkých ďalších prvkov).


Prečo je hliník lietajúci kov?


Hustota hliníka je malá, len 2,7 g / cm3 a na povrchu je hustý film Al2O3, ktorý zabraňuje reakcii vnútorného hliníka a nie je ľahko oxidovaný. Ide o bežne používaný materiál pre lietadlá. 70% moderných lietadiel je vyrobených z hliníka a hliníkovej zliatiny, takže sa nazýva lietajúci kov.


Prečo je hliníkový trivalent?


Jednoducho povedané, vonkajšie elektrónové usporiadanie atómov hliníka je 2, 8 a 3.


Počet elektrónov je menší ako vonkajšia vrstva, štruktúra je nestabilná a tri elektróny sa dajú ľahko stratiť. Trivalent je teda často pozorovaný, ale je zrejmé, že tri elektróny sú stabilnejšie ako vonkajšie elektróny a vonkajšie dva elektróny. Hliník nemá žiadny aktívny sodík alebo horčík.