Aký je rozdiel medzi stavom T5 a T6 v stave hliníkových plechov?

Hliníková doska šiestich sérií je zliatina hliníka, horčíka a kremíka a jej reprezentatívne stupne sú 6061, 6063 a 6082. Na rozdiel od ostatných hliníkových dosiek siedmich značiek je stav hliníkových dosiek 6 v rade hlavne v stave T a najviac sú to dva stavy T5 a T6. Rozdiel je iba v jednom slove. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma štátmi?

Pred vysvetlením rozdielu medzi stavmi T5 a T6 musia používatelia najprv porozumieť nasledujúcim dvom pojmom:

Starnutie: Proces eliminácie vnútorného napätia v kovoch.

Kalenie: Kov sa zohreje na určitú teplotu a náhle sa ochladí, aby sa dosiahla požadovaná tvrdosť. Hliníkové dosky sériami 2, 6 a 7 sa môžu kaliť, aby sa zvýšila ich pevnosť.

Stav T5 znamená, že hliníková platňa je extrudovaná z extrudéra a teplota je rýchlo znížená ochladením vzduchom, aby sa dosiahla požadovaná tvrdosť (tvrdosť Webster 8-12). Stav T6 znamená, že hliníková doska je chladená vodou po tom, čo bola extrudovaná z extrudéra na okamžité ochladenie hliníkovej dosky, takže hliníková doska môže dosiahnuť vyššie požiadavky na tvrdosť (tvrdosť 13,5 Webster' 13,5 alebo viac).

Chladenie vzduchom trvá dlho, zvyčajne 2-3 dni, čo nazývame prirodzené starnutie; Kým chladenie vodou je krátke, hovoríme umelé starnutie. Hlavný rozdiel medzi stavmi T5 a T6 je v sile. Pevnosť stavu T6 je vyššia ako sila stavu T5 a ostatné aspekty výkonu sú podobné. Pokiaľ ide o cenu, v dôsledku rozdielu vo výrobnej technológii je cena hliníkového plechu T6 o 500 až 1 000 juanov vyššia ako cena hliníkového plechu T5 za tonu.

Čo je to odstránenie vnútorného stresu?

Vo výrobnom procese hliníkovej platne je z dôvodu tepla a extrúzie hustota medzi kryštálmi nerovnomerná a energia sa nemôže úplne uvoľniť a energia sa hromadí v hliníkovej platni. Táto energia sa nazýva vnútorné napätie. Niektorí používatelia' výrobné procesy (ako je zahrievanie, ohýbanie, hlboké ťahanie, napínanie atď.) uvoľnia vnútorné napätie hliníkovej platne, čo spôsobí, že sa hliníková platňa ohne, zvlní a nerovnomerne sa vyrovná, takže vnútorné napätie hliníkovej platne musí byť vydané ako prvé.

Proces eliminácie vnútorného stresu je veľmi jednoduchý. Keď hliníková platňa zhasne z montážnej linky, výrobca pridá postup na roztiahnutie hliníkovej dosky strojom na uvoľnenie energie vo vnútri hliníkovej platne.

Stav hliníkovej platne, ktorá eliminuje vnútorné napätie, predstavuje číslo Tx51, ako napríklad: 6061T651, 6082T651 atď.