Výskumníci vytvoria novú hliníkovú vzdušnú batériu, ktorá môže výrazne zvýšiť dĺžku používania

Podľa zahraničných správ o médiách sa hustota energie dobíjateľných lítium-iónových batérií zvyšuje približne o 8% ročne. Ak budete pokračovať s takou rýchlosťou, budú sa približovať k hustote benzínu asi po 10 rokoch. Na druhej strane batérie s hliníkovým vzduchom sú takmer také dobré ako benzín a sú ľahšie a lacnejšie ako lítium-iónové batérie. Má však veľký problém, teda koróziu.


Ale nový výskumný tím tvrdí, že našiel riešenie. Podľa svojho výskumného dokumentu zverejneného v časopise Science, ak nepoužívajú lítium-iónové batérie mesiac, stratí 5% svojej elektrickej energie a hliníkové batérie za mesiac stratia peniaze kvôli korózii hliníka. 80% elektrickej energie. Avšak batéria hliníka-vzduch postavená týmito výskumníkmi stratila len mesiac za 0,02% elektrinu, čo je tisícnásobné zlepšenie.


Uvádza sa, že štandardná batéria obsahuje kvapalný elektrolyt, ktorý sa nachádza medzi anódou a katódou. Keď sa ióny pohybujú od anódy k katóde, vytvárajú energiu zhromažďovaním uvoľnených elektrónov. V batérii s hliníkovým vzduchom je anóda hliník a katóda je vzduch. Keďže batéria môže získať vzduch z okolitého prostredia a hliník je bohatý na rezervy, nízku hmotnosť a nízku cenu, táto batéria sa pravdepodobne stane akumulátorovou technológiou budúcnosti.


Bohužiaľ, akonáhle sa hliník a elektrolyt zmiešajú, druhý začne korodovať prvý. Ak sa používa nekorozívny elektrolyt, výkon batérie je značne znížený. Keď sa batéria vráti späť do pohotovostného režimu, elektrolyt sa nedá extrahovať, pretože hliník je hydrofilný. Ako odpoveď výskumníci navrhli riešenie na opláchnutie elektrolytu olejom.


Výskumníci umiestnili tenkú vrstvu medzi anódu a katódu batérie, ktorá bola pri použití batérie naplnená elektrolytom dvakrát. Akonáhle sa batéria dostane do pohotovostného stavu, strana zui v blízkosti hliníka sa odmyje olejom. V tomto čase pôsobí olej na ochranu hliníka. Keď sa batéria musí znovu použiť, elektrolyt nahradí olej. Vzhľadom na to, že hliník odpudzuje olej vo vode, v tejto chvíli zostáva olej vo vode.


Ak chcete otestovať tieto batérie v podmienkach testu v polo-realistických podmienkach, vedci najprv použili malé množstvo energie, potom nechali sedieť deň alebo dva a potom zopakujte vyššie uvedené kroky. A to je podobné tomu, čo by mohli elektrické mestá v meste robiť. Na konci zui sa batéria, ktorú vyvinula, naďalej používala 24 dní, čo je 8-krát viac ako tradičná batéria s hliníkovým vzduchom.


Znamená to, že batérie z hliníka-vzduch nahradia lítiové batérie v najbližších niekoľkých rokoch? Odpoveď je nie. Pretože stále existuje niekoľko komplikovaných problémov, ktoré je potrebné vyriešiť pri nabíjaní batérie, predchádzajúce generácie sa nemusia nabíjať, alebo sa môžu nabíjať niekoľkokrát.


Napriek tomu môže byť batéria s hliníkovým vzduchom použitá ako predlžovacia metóda, ako je hybridné auto alebo keď vodič zabudne nabiť hlavnú batériu. Jeden výskumník uviedol, že hliníkovo-vzduchové batérie majú na trhu veľký potenciál. "Môžete použiť auto a zaparkovať ho v pruhu po dobu jedného mesiaca. Keď sa vrátite, stále môžete očakávať, že bude mať kus." Batéria ... Naozaj si myslím, že to je prehrávač hier na batérie. "