Tank Car Aluminum Plate používa niektoré hliníkové zliatiny

Dĺžka dosiek z hliníkovej zliatiny bežne používaných na trhu je vo všeobecnosti menšia ako 12,5 metra, šírka je menšia ako 2,2 metra a hrúbka je všeobecne 5/6 / 7/8 mm. Kompletné teleso cisterny všeobecne potrebuje 4-6 kusov zváraných hliníkových dosiek. Telo nádrže je vyrobené z hliníkovej dosky 5083H111 a na oboch stranách viečka plechovky sú vyrobené z hliníkovej dosky 5083-O. O-tempera je mäkšia a plechovka na plech musí byť ohnutá. Okrem toho sa v oddeľovacej časti používa aj hliníková doska 5083-O. Niektorí výrobcovia navyše používajú hliníkovú dosku 5454 H111 na výrobu plechoviek.

Hliníkové platne pre telesá cisterien sú hlavne hliníkové plechy radu 5000 a 6000. Séria 5000 je zliatina hliníka s horčíkom ako hlavným legujúcim prvkom a séria 6 je zliatina hliníka s horčíkom a kremíkom ako hlavnými legovacími prvkami. Medzi hlavné typy zliatin patrí: hliníková doska 5052, hliníková doska 5083, hliníková doska 5754. , Hliníková doska 6061 a hliníková doska 6082.

aluminum can car .jpgtimg (4).jpg

Hliníková doska 5052 je hliníková doska zliatiny AL-Mg, ktorá je najrozšírenejším hliníkovým antikoróznym materiálom s vysokou pevnosťou a odolnosťou voči korózii. Nemôže sa však tepelne upravovať a posilňovať. Plastnosť je dobrá pri poloklidovom vytvrdzovaní a plasticita je pri vytvrdzovaní za studena nízka a môže byť leštená.

Zliatina horčíka v hliníkovej doske 5083 má vysoko pevnú a tepelne spracovanú zliatinu, ktorá má dobrú spracovateľnosť, odolnosť proti korózii a zváracie vlastnosti. Je široko používaný v dopravných prostriedkoch, ako sú lode, lietadlá, vozidlá a tlakové nádoby (nákladné cisterny na prepravu tekutín, chladiace vozíky, chladiace kontajnery).

Hliníková doska 5754 sa vyznačuje strednou pevnosťou, dobrou odolnosťou proti korózii, zvárateľnosťou a ľahkosťou tvarovania. Je to typická zliatina v zliatinách Al-Mg. V zahraničných krajinách sú hlavnými materiálmi používanými v automobilovom priemysle (dvere, plesne, tesnenia) a konzervárenským priemyslom 5754 hliníkových plechov rôznych podmienok tepelného spracovania.

6061 hliníková doska má strednú pevnosť, dobrú odolnosť proti korózii, zvárateľnosť, dobrú spracovateľnosť a môže byť eloxovaná a zafarbená. Vzhľadom na to, že obsahuje malé množstvo Cu, pevnosť je vyššia ako 6063 a citlivosť na kalenie je tiež vyššia ako 6063. Po kalení nie je možné dosiahnuť kalenie vetra a vyžaduje sa opätovné rozpustenie a stvrdnutie.

Hliníkový plech 6082 je tepelne odolný a spevnený plech z hliníkovej zliatiny so strednou pevnosťou, dobrou zvárateľnosťou a odolnosťou proti korózii a používa sa hlavne v dopravných a konštrukčných strojárskych odvetviach.