Proces povrchového spracovania hliníkového plechu (I)

Proces povrchového spracovania hliníkového plechu (I)

Materiál z hliníkovej zliatiny a hliníkový profil obvykle vyžadujú povrchovú úpravu, aby vyhovovala rôznym potrebám. Bežne používaná povrchová úprava hliníkovej zliatiny je pieskovanie, farbenie, chemická oxidácia, eloxovanie, striekanie, galvanické pokovovanie, chemické leštenie, pasivácia atď.

1. pieskovanie hliníkových plechov: hlavným účelom je čistenie povrchu hliníkového plechu. Pred lakovaním (striekaním alebo postrekom) môže otryskávanie zvýšiť drsnosť povrchu hliníkového plechu. Do určitej miery to môže zlepšiť priľnavosť hliníkového plechu, ale je obmedzené pred chemickou úpravou povlaku.

Sandblasted aluminum sheet.jpg

2. Farbenie hliníkového plechu : Existujú dve hlavné technológie na farbenie hliníkového plechu: jedna je oxidácia, druhá je zafarbená elektroforézou. Farbenie má vytvoriť rôzne farby na vrstve oxidu, aby spĺňali určité požiadavky, napríklad optické nástroje často potrebujú čiernu farbu, medailóny, napríklad zlatožltú farbu.

3. Oxidová hliníková fólia : oxidová vrstva je tenká, hrúbka je asi 0,5 až 4 mikróny a pórovitá, mäkká, má dobrú adsorpciu, môže byť použitá ako organická vrstva základnej vrstvy, ale jej odolnosť voči opotrebeniu a odolnosť proti korózii sú nie je taká dobrá ako vrstva anódového oxidu.

Podľa povahy jeho riešenia možno proces oxidácie hliníkovej vrstvy z chemickej oxidácie rozdeliť na základnú oxidačnú hliníkovú fóliu a kyslú oxidačnú vrstvu.

Podľa povahy oxidovej vrstvy je možné rozdeliť na: vrstvu oxidu hliníka, vrstvu hliníkovej vrstvy fosfátovej vrstvy, hliníkovej vrstve z chromátovej vrstvy, hliníkovej vrstve kyseliny chrómovej - fosfátovej vrstvy.

4. Eloxovanie hliníkového plechu : Jeho vrstva oxidu je asi 5 až 20 mikrónov (tvrdá anodizovaná vrstva je až 25 až 200 mikrónov). Táto technológia má vyššiu tvrdosť, dobrú tepelnú odolnosť a izoláciu, odolnosť proti korózii ako vrstva chemického oxidu.

  

V tejto pasáži sa nachádza 8 rôznych spôsobov liečby. Pozrite si nasledujúci pasáž o ďalších 4 procesoch.